Ak. mal. Jiří Šuhájek je výjimečný sklářský výtvarník. Na rozdíl od mnoha jiných dokáže svá díla nejen navrhnout, ale i na huti stvořit. Vlastní jsou mu jak neohraničené fantaskní světy, tak zadavatelem přesně vymezený design. V obou oblastech sklářského umění je přitom Šuhájkovo dílo dobře rozpoznatelné. Nevyčerpatelná imaginace ve spojení s dokonalým řemeslem jej řadí mezi nejvýznamnější současné sklářské výtvarníky nejen své generace.
Volné tvorbě Jiřího Šuhájka dominují foukané skleněné figury, v nichž hrají hlavní role barva a jedinečný tvar. Od konce 60. let vznikaly první výrazně stylizované ženské a zvířecí plastiky, do neuvěřitelných výšek se derou Čtyři roční období či Zlatí, Stříbrní, Modří, Roboti a Samurajové z posledního desetiletí. Zajímavé jsou jeho interiérové skleněné kompozice. Osobitou součástí Šuhájkovy volné tvorby jsou malby a kresby – rozměrná plátna tvořená kombinovanými technikami a svižné, často vtipné jednotahové kresby.
Jiří Šuhájek umí být též nápaditým sklářským designérem se smyslem pro funkci, harmonii a eleganci. O jeho promyšlené návrhy je zájem již bezmála půl století a dočkaly se řady prestižních ocenění. Není typem výtvarníka odtrženého od reality trhu, naopak dokáže s módními trendy a požadavky zákazníků výtečně pracovat, pochopit jejich podstatu a poté vytvářet nepodbízivé, ale přesto komerčně úspěšné vzory. Samozřejmostí je pro Šuhájka respektování výrobního charakteru a technologických možností zadavatele (Moser, Crystalex, B.A.G.).

Dagmar Havlíčková

 

 

 

 

Novinky

Šuhájkův Gold Samuraj v Belgii/ See the movie Tsjechisch-Glas (the article must be open)

19.10.2010 10:17
Jiří Šuhájek prezentoval přímo na huti svou tvorbu na vernisáži výstavy České sklo - mezi tradicí a inovací. V expozici v belgickém Lommelu byl mj. zastoupen monumentální 3,5 m vysokou plastikou Zlatý Samuraj. /do 20.3.2011/ Otevřete si...

Šuhájek - Doctor Honoris Causa

13.10.2010 20:27
Jiří Šuhájek získal titul Doctor Honoris Causa Lvovské národní akademie umění. Ceremoniál  se uskutečnil na akademické půdě za účasti představitelů kulturního života Ukrajiny a hostů ze zahraničí 11.10.2010.
<< 4 | 5 | 6 | 7 | 8