Ak. mal. Jiří Šuhájek je výjimečný sklářský výtvarník. Na rozdíl od mnoha jiných dokáže svá díla nejen navrhnout, ale i na huti stvořit. Vlastní jsou mu jak neohraničené fantaskní světy, tak zadavatelem přesně vymezený design. V obou oblastech sklářského umění je přitom Šuhájkovo dílo dobře rozpoznatelné. Nevyčerpatelná imaginace ve spojení s dokonalým řemeslem jej řadí mezi nejvýznamnější současné sklářské výtvarníky nejen své generace.
Volné tvorbě Jiřího Šuhájka dominují foukané skleněné figury, v nichž hrají hlavní role barva a jedinečný tvar. Od konce 60. let vznikaly první výrazně stylizované ženské a zvířecí plastiky, do neuvěřitelných výšek se derou Čtyři roční období či Zlatí, Stříbrní, Modří, Roboti a Samurajové z posledního desetiletí. Zajímavé jsou jeho interiérové skleněné kompozice. Osobitou součástí Šuhájkovy volné tvorby jsou malby a kresby – rozměrná plátna tvořená kombinovanými technikami a svižné, často vtipné jednotahové kresby.
Jiří Šuhájek umí být též nápaditým sklářským designérem se smyslem pro funkci, harmonii a eleganci. O jeho promyšlené návrhy je zájem již bezmála půl století a dočkaly se řady prestižních ocenění. Není typem výtvarníka odtrženého od reality trhu, naopak dokáže s módními trendy a požadavky zákazníků výtečně pracovat, pochopit jejich podstatu a poté vytvářet nepodbízivé, ale přesto komerčně úspěšné vzory. Samozřejmostí je pro Šuhájka respektování výrobního charakteru a technologických možností zadavatele (Moser, Crystalex, B.A.G.).

Dagmar Havlíčková

 

 

 

 

Novinky

Šuhájek ve Viechtachu

08.04.2012 12:23
Skleněné imprese je příhodný název pro současnou výstavu Jiřího Šuhájka v německém Viechtachu. Seznámí jak se sklářkou, tak i s malířskou tvorbou výtvarníka. Plastiky a obrazy jsou na Staré radnici přístupné  do 10.6.2012.

Dar prezidentovi ČR

15.06.2011 21:36
Prezident Václav Klaus obdržel ke svému životnímu jubileu dar od vedení karlovarské sklárny Moser /viz Fotogalerie/. Autorem unikátní křišťálové vázy Bariel v barvách roku 2011 je sklářský výtvarník Jiří Šuhájek.

Šuhájek v Karlových Varech

15.06.2011 16:11
Výstava s názvem JIŘÍ ŠUHÁJEK - TVORBA  byla v Galerii umění Karlovy Vary otevřena do 27. listopadu 2011. Umělce představila v průřezu celé škály  tvůrčích aktivit - od sklářského designu přes volnou sklářskou tvorbu až po malbu a...

Šuhájek v Sans Souci

02.06.2011 15:37
V  Sun Gallery karlovarského hotelu SPA RESORT SANS SOUCI byla do 22. ledna 2012 prezentována nejnovější kolekce autorského skla Jiřího Šuhájka pro firmu Art D Grafický Ateliér Černý s možností koupě originálů přes Městskou galerii na...
<< 3 | 4 | 5 | 6 | 7 >>