Ak. mal. Jiří Šuhájek je výjimečný sklářský výtvarník. Na rozdíl od mnoha jiných dokáže svá díla nejen navrhnout, ale i na huti stvořit. Vlastní jsou mu jak neohraničené fantaskní světy, tak zadavatelem přesně vymezený design. V obou oblastech sklářského umění je přitom Šuhájkovo dílo dobře rozpoznatelné. Nevyčerpatelná imaginace ve spojení s dokonalým řemeslem jej řadí mezi nejvýznamnější současné sklářské výtvarníky nejen své generace.
Volné tvorbě Jiřího Šuhájka dominují foukané skleněné figury, v nichž hrají hlavní role barva a jedinečný tvar. Od konce 60. let vznikaly první výrazně stylizované ženské a zvířecí plastiky, do neuvěřitelných výšek se derou Čtyři roční období či Zlatí, Stříbrní, Modří, Roboti a Samurajové z posledního desetiletí. Zajímavé jsou jeho interiérové skleněné kompozice. Osobitou součástí Šuhájkovy volné tvorby jsou malby a kresby – rozměrná plátna tvořená kombinovanými technikami a svižné, často vtipné jednotahové kresby.
Jiří Šuhájek umí být též nápaditým sklářským designérem se smyslem pro funkci, harmonii a eleganci. O jeho promyšlené návrhy je zájem již bezmála půl století a dočkaly se řady prestižních ocenění. Není typem výtvarníka odtrženého od reality trhu, naopak dokáže s módními trendy a požadavky zákazníků výtečně pracovat, pochopit jejich podstatu a poté vytvářet nepodbízivé, ale přesto komerčně úspěšné vzory. Samozřejmostí je pro Šuhájka respektování výrobního charakteru a technologických možností zadavatele (Moser, Crystalex, B.A.G.).

Dagmar Havlíčková

 

 

 

 

Novinky

Glaswelten von Suhajek

08.04.2012 12:32
Vom 14. April bis 10. Juni sind im Alten Rathaus Viechtach die wundervollen Glasobjekte des bekannten Prager Künstlers Jirí Suhájek bei freiem Eintritt zu besichtigen. Bereichert wird die Glasausstellung durch Suhájeks Malerei. www.viechtach.de

Šuhájek ve Viechtachu

08.04.2012 12:23
Skleněné imprese je příhodný název pro současnou výstavu Jiřího Šuhájka v německém Viechtachu. Seznámí jak se sklářkou, tak i s malířskou tvorbou výtvarníka. Plastiky a obrazy jsou na Staré radnici přístupné  do 10.6.2012.

Dar prezidentovi ČR

15.06.2011 21:36
Prezident Václav Klaus obdržel ke svému životnímu jubileu dar od vedení karlovarské sklárny Moser /viz Fotogalerie/. Autorem unikátní křišťálové vázy Bariel v barvách roku 2011 je sklářský výtvarník Jiří Šuhájek.

Šuhájek v Karlových Varech

15.06.2011 16:11
Výstava s názvem JIŘÍ ŠUHÁJEK - TVORBA  byla v Galerii umění Karlovy Vary otevřena do 27. listopadu 2011. Umělce představila v průřezu celé škály  tvůrčích aktivit - od sklářského designu přes volnou sklářskou tvorbu až po malbu a...
<< 3 | 4 | 5 | 6 | 7 >>