Ak. mal. Jiří Šuhájek je výjimečný sklářský výtvarník. Na rozdíl od mnoha jiných dokáže svá díla nejen navrhnout, ale i na huti stvořit. Vlastní jsou mu jak neohraničené fantaskní světy, tak zadavatelem přesně vymezený design. V obou oblastech sklářského umění je přitom Šuhájkovo dílo dobře rozpoznatelné. Nevyčerpatelná imaginace ve spojení s dokonalým řemeslem jej řadí mezi nejvýznamnější současné sklářské výtvarníky nejen své generace.
Volné tvorbě Jiřího Šuhájka dominují foukané skleněné figury, v nichž hrají hlavní role barva a jedinečný tvar. Od konce 60. let vznikaly první výrazně stylizované ženské a zvířecí plastiky, do neuvěřitelných výšek se derou Čtyři roční období či Zlatí, Stříbrní, Modří, Roboti a Samurajové z posledního desetiletí. Zajímavé jsou jeho interiérové skleněné kompozice. Osobitou součástí Šuhájkovy volné tvorby jsou malby a kresby – rozměrná plátna tvořená kombinovanými technikami a svižné, často vtipné jednotahové kresby.
Jiří Šuhájek umí být též nápaditým sklářským designérem se smyslem pro funkci, harmonii a eleganci. O jeho promyšlené návrhy je zájem již bezmála půl století a dočkaly se řady prestižních ocenění. Není typem výtvarníka odtrženého od reality trhu, naopak dokáže s módními trendy a požadavky zákazníků výtečně pracovat, pochopit jejich podstatu a poté vytvářet nepodbízivé, ale přesto komerčně úspěšné vzory. Samozřejmostí je pro Šuhájka respektování výrobního charakteru a technologických možností zadavatele (Moser, Crystalex, B.A.G.).

Dagmar Havlíčková

 

 

 

 

Novinky

Šuhájek a Pražský festival

16.05.2011 17:07
V rámci probíhajícího Pražského festivalu současného sklářského umění 2011 byla v podzemním sále Gorlice na Vyšehradě otevřena výstava Respekt sklu, na které spolu s dalšími šesti výtvarníky prezentoval svou tvorbu i Jiří Šuhájek. Expozice byla...

Šuhájek v Atriu

01.01.2011 00:01
  Ve výstavní síni Atrium na pražském Žižkově proběhla výstava z tvorby Jiřího Šuhájka. Pod názvem Obrazy – sklo představila výběr z tvorby proslulého sklářského výtvarníka a malíře. Expozice byla otevřena do 20. 5. 2011.  

Šuhájek v Národní galerii

18.12.2010 14:15
Národní galerie v Praze zakoupila do svých sbírek autorskou vázu Jiřího Šuhájka nazvanou Červená vegetace. Sto dvacet centimetrů vysoká váza je z opálového skla (viz Fotogalerie/ Design/ Červená vegetace).

Šuhájek - Sklo/ Obrazy

01.12.2010 13:11
Prodejní výstava s názvem Jiří Šuhájek - Sklo/Obrazy byla otevřena v Městské galerii U Zlatého slunce v Týně nad Vltavou do 4. dubna.
<< 4 | 5 | 6 | 7 | 8 >>