Ak. mal. Jiří Šuhájek je výjimečný sklářský výtvarník. Na rozdíl od mnoha jiných dokáže svá díla nejen navrhnout, ale i na huti stvořit. Vlastní jsou mu jak neohraničené fantaskní světy, tak zadavatelem přesně vymezený design. V obou oblastech sklářského umění je přitom Šuhájkovo dílo dobře rozpoznatelné. Nevyčerpatelná imaginace ve spojení s dokonalým řemeslem jej řadí mezi nejvýznamnější současné sklářské výtvarníky nejen své generace.
Volné tvorbě Jiřího Šuhájka dominují foukané skleněné figury, v nichž hrají hlavní role barva a jedinečný tvar. Od konce 60. let vznikaly první výrazně stylizované ženské a zvířecí plastiky, do neuvěřitelných výšek se derou Čtyři roční období či Zlatí, Stříbrní, Modří, Roboti a Samurajové z posledního desetiletí. Zajímavé jsou jeho interiérové skleněné kompozice. Osobitou součástí Šuhájkovy volné tvorby jsou malby a kresby – rozměrná plátna tvořená kombinovanými technikami a svižné, často vtipné jednotahové kresby.
Jiří Šuhájek umí být též nápaditým sklářským designérem se smyslem pro funkci, harmonii a eleganci. O jeho promyšlené návrhy je zájem již bezmála půl století a dočkaly se řady prestižních ocenění. Není typem výtvarníka odtrženého od reality trhu, naopak dokáže s módními trendy a požadavky zákazníků výtečně pracovat, pochopit jejich podstatu a poté vytvářet nepodbízivé, ale přesto komerčně úspěšné vzory. Samozřejmostí je pro Šuhájka respektování výrobního charakteru a technologických možností zadavatele (Moser, Crystalex, B.A.G.).

Dagmar Havlíčková

 

 

 

 

Novinky

Šuhájek v Sans Souci

02.06.2011 15:37
V  Sun Gallery karlovarského hotelu SPA RESORT SANS SOUCI byla do 22. ledna 2012 prezentována nejnovější kolekce autorského skla Jiřího Šuhájka pro firmu Art D Grafický Ateliér Černý s možností koupě originálů přes Městskou galerii na...

Šuhájek - Ajeto Art Glass Museum

01.06.2011 22:18
V novoborském Ajeto Art Glass Museum  byla do 20.1.2012 otevřena výstavy z rozsáhlé tvorby  sklářského výtvarníka a malíře Jiřího Šuhájka (sklo, obrazy, plastika).

Šuhájek v centru Chagall

16.05.2011 20:44
Výstava ze sklářské ateliérové tvorby Jiřího Šuhájka byla v letních měsících veřejnosti přístupná v ostravském Výtvarném centru Chagall. Expozice prezentovala  umělce i jako  malíře a kreslíře.

Šuhájek a Tolerance 95

16.05.2011 17:11
V pražském Atriu se uskutečnila výstava s názvem Dlouhá sezóna. Až do konce června seznámila veřejnost s tvorbou členů výtvarné skupiny Tolerance 95, jejímž členem je i Jiří Šuhájek.
<< 4 | 5 | 6 | 7 | 8 >>