Ak. mal. Jiří Šuhájek je výjimečný sklářský výtvarník. Na rozdíl od mnoha jiných dokáže svá díla nejen navrhnout, ale i na huti stvořit. Vlastní jsou mu jak neohraničené fantaskní světy, tak zadavatelem přesně vymezený design. V obou oblastech sklářského umění je přitom Šuhájkovo dílo dobře rozpoznatelné. Nevyčerpatelná imaginace ve spojení s dokonalým řemeslem jej řadí mezi nejvýznamnější současné sklářské výtvarníky nejen své generace.
Volné tvorbě Jiřího Šuhájka dominují foukané skleněné figury, v nichž hrají hlavní role barva a jedinečný tvar. Od konce 60. let vznikaly první výrazně stylizované ženské a zvířecí plastiky, do neuvěřitelných výšek se derou Čtyři roční období či Zlatí, Stříbrní, Modří, Roboti a Samurajové z posledního desetiletí. Zajímavé jsou jeho interiérové skleněné kompozice. Osobitou součástí Šuhájkovy volné tvorby jsou malby a kresby – rozměrná plátna tvořená kombinovanými technikami a svižné, často vtipné jednotahové kresby.
Jiří Šuhájek umí být též nápaditým sklářským designérem se smyslem pro funkci, harmonii a eleganci. O jeho promyšlené návrhy je zájem již bezmála půl století a dočkaly se řady prestižních ocenění. Není typem výtvarníka odtrženého od reality trhu, naopak dokáže s módními trendy a požadavky zákazníků výtečně pracovat, pochopit jejich podstatu a poté vytvářet nepodbízivé, ale přesto komerčně úspěšné vzory. Samozřejmostí je pro Šuhájka respektování výrobního charakteru a technologických možností zadavatele (Moser, Crystalex, B.A.G.).

Dagmar Havlíčková

 

 

 

 

Novinky

Šuhájek v pražském UPM

14.07.2012 17:19
Jiří Šuhájek je jedním ze 30 špičkových sklářských výtvarníků, kteří společně vystavují v pražském Uměleckoprůmyslovém muzeu. Expozice s názvem Vše nejlepší potrvá až do 31.3.2013.

Šuhájek v Týně n. Vltavou

03.07.2012 21:09
Jiří Šuhájek je jedním z několika desítek výtvarníků, kteří nyní společně vystavují  v městské galerii v Týně nad Vltavou.  V pořadí XVIII. ročník akce nazvané Vltavotýnské výtvarné dvorky byla otevřena po celé léto.

Šuhájek - muzeum Česká Lípa

08.04.2012 21:39
Galerie Jídelna při českolipském muzeu představí tvorbu  výtvarníka Jiřího Šuhájka. Kromě skleněných děl budou k vidění také malby expresivního charakteru ( 9.5.-29. 6.).

Glaswelten von Suhajek

08.04.2012 12:32
Vom 14. April bis 10. Juni sind im Alten Rathaus Viechtach die wundervollen Glasobjekte des bekannten Prager Künstlers Jirí Suhájek bei freiem Eintritt zu besichtigen. Bereichert wird die Glasausstellung durch Suhájeks Malerei. www.viechtach.de
<< 2 | 3 | 4 | 5 | 6 >>