Ak. mal. Jiří Šuhájek je výjimečný sklářský výtvarník. Na rozdíl od mnoha jiných dokáže svá díla nejen navrhnout, ale i na huti stvořit. Vlastní jsou mu jak neohraničené fantaskní světy, tak zadavatelem přesně vymezený design. V obou oblastech sklářského umění je přitom Šuhájkovo dílo dobře rozpoznatelné. Nevyčerpatelná imaginace ve spojení s dokonalým řemeslem jej řadí mezi nejvýznamnější současné sklářské výtvarníky nejen své generace.
Volné tvorbě Jiřího Šuhájka dominují foukané skleněné figury, v nichž hrají hlavní role barva a jedinečný tvar. Od konce 60. let vznikaly první výrazně stylizované ženské a zvířecí plastiky, do neuvěřitelných výšek se derou Čtyři roční období či Zlatí, Stříbrní, Modří, Roboti a Samurajové z posledního desetiletí. Zajímavé jsou jeho interiérové skleněné kompozice. Osobitou součástí Šuhájkovy volné tvorby jsou malby a kresby – rozměrná plátna tvořená kombinovanými technikami a svižné, často vtipné jednotahové kresby.
Jiří Šuhájek umí být též nápaditým sklářským designérem se smyslem pro funkci, harmonii a eleganci. O jeho promyšlené návrhy je zájem již bezmála půl století a dočkaly se řady prestižních ocenění. Není typem výtvarníka odtrženého od reality trhu, naopak dokáže s módními trendy a požadavky zákazníků výtečně pracovat, pochopit jejich podstatu a poté vytvářet nepodbízivé, ale přesto komerčně úspěšné vzory. Samozřejmostí je pro Šuhájka respektování výrobního charakteru a technologických možností zadavatele (Moser, Crystalex, B.A.G.).

Dagmar Havlíčková

 

 

 

 

Novinky

Šuhájek na IGS 2012

15.07.2012 14:27
Jiří Šuhájek se zúčastnil XI. Mezinárodního sklářského sympozia v Novém Boru, které proběhlo ve dnech 4. - 7.10. Výtvarník, který  se  významných tvůrčích setkání sklářských umělců z celého světa aktivně účastní již od 1. ročníku, ve...

Šuhájek v pražském UPM

14.07.2012 17:19
Jiří Šuhájek je jedním ze 30 špičkových sklářských výtvarníků, kteří společně vystavují v pražském Uměleckoprůmyslovém muzeu. Expozice s názvem Vše nejlepší potrvá až do 31.3.2013.

Šuhájek v Týně n. Vltavou

03.07.2012 21:09
Jiří Šuhájek je jedním z několika desítek výtvarníků, kteří nyní společně vystavují  v městské galerii v Týně nad Vltavou.  V pořadí XVIII. ročník akce nazvané Vltavotýnské výtvarné dvorky byla otevřena po celé léto.

Šuhájek - muzeum Česká Lípa

08.04.2012 21:39
Galerie Jídelna při českolipském muzeu představí tvorbu  výtvarníka Jiřího Šuhájka. Kromě skleněných děl budou k vidění také malby expresivního charakteru ( 9.5.-29. 6.).
<< 2 | 3 | 4 | 5 | 6 >>